• Despre noi
Orhei TV
  • Politic
  • Economic
  • Social
  • Externe
  • Program TV
  • Emisiuni
  • Русский
No Result
View All Result
  • Politic
  • Economic
  • Social
  • Externe
  • Program TV
  • Emisiuni
  • Русский
No Result
View All Result
Orhei TV
No Result
View All Result

Mare parte din SUA, lovită de o furtună puternică de zăpadă. Peste 50 de milioane de americani sunt afectați de vremea rea

23.02.2023 - 00:08

Furtuna a lovit miercuri, 22 februarie, zone întinse din Statele Unite. Rafalele puternice de vânt și zăpada abundentă au dus la închiderea a sute de școli, la întârzierea sau anularea a mii zboruri și au îngreunat circulația rutieră, relatează libertatea.ro.

Peste 50 de milioane de americani se aflau miercuri dimineață sub incidența avertizărilor meteo de vreme rea, în timp ce furtuna se deplasa pe o porțiune largă din vest, nord și est. Până la 60 cm de zăpadă și rafale de vânt de până la 97 km/h erau așteptate în unele regiuni până joi, a anunțat Serviciul Național de Meteorologie. În orașul Sioux Falls, Dakota de Sud, s-au depus aproximativ 43 cm de zăpadă, vântul a suflat cu până la 72 km/h și temperaturile au ajuna la -5 grade Celsius.

În est, furtuna a dus un amestec de zăpadă și polei. Vremea extremă a lovit și California, în vest, o avertizare rară de viscol fiind emisă pentru munții din comitatul Los Angeles, prima de acest fel din 1989. Drumurile acoperite de zăpadă vor îngreuna deplasările în Vestul mijlociu al SUA, iar liniile electrice acoperite de gheață și copacii căzuți ar putea provoca întreruperi de energie electrică la sfârșitul zilei de miercuri și până joi, a declarat Frank Pereira, un meteorolog de la Centrul de predicție meteo al serviciului meteorologic din College Park, Maryland. „Călătoriile vor fi aproape imposibile”, a avertizat meteorologul. Printre cele mai afectate orașe din Midwest se numără Minneapolis, unde se așteaptă aproximativ 50 cm de zăpadă și rafale de 72 km/h.

„Ne pregătim pentru ceea ce va fi probabil una dintre cele mai mari furtuni de zăpadă din istoria statului Minnesota”, a declarat primarul din orașul St. Paul, Melvin Carter. În cele două orașe au fost declarate situații de urgență, iar șoferilor li s-a cerut să evite deplasările.

În Minneapolis, 29.000 de elevi vor face ore online până la sfârșitul săptămânii, iar în state precum Dakota, Colorado și Wyoming, zeci de districte școlare au anulat cursurile. Furtuna a perturbat și cursele aeriene, aproximativ 3.500 de zboruri fiind întârziate sau anulate la nivel național.

În același timp, o ploaie înghețată a afectat zone din centrul statului Iowa, din Chicago și până în sudul Michiganului. Experții spun că frecvența și intensitatea din ce în ce mai mare a acestor furtuni, care alternează cu perioadele de căldură extremă și de secetă, sunt indicii clare ale schimbărilor climatice. În timp ce Coasta de Est a avut parte de o iarnă relativ blândă, zonele de câmpie din nord au trecut printr-o iarnă extremă, atât din punctul de vedere al nisorilor, cât și al temperaturilor, potrivit serviciului meteorologic.

Next Post

Un cutremur cu magnitudinea 3,9 s-a produs în timpul nopții în Gorj

martie 2023
L Ma Mi J V S D
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
« feb.    

© 2022 Orhei TV

No Result
View All Result
  • Politic
  • Economic
  • Social
  • Externe
  • Program TV
  • Emisiuni
  • Русский

© 2022 Orhei TV